Terminologická a překladová paměť: Porovnání verzí

Z L10N.cz Wiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
(→‎Terminologická paměť: Zcela přeformulováno kvůli prvopisným, syntaktickým a významovým chybám. Zlehka doplňeno. (prosím korekci))
 
(Není zobrazena jedna mezilehlá verze od jednoho dalšího uživatele.)
Řádek 1: Řádek 1:
 
__NOTOC__
 
__NOTOC__
Terminologická i překladová paměť jsou příkladem [[Překladatelská_hantýrka#C|CAT]] funkcí/nástrojů pro usnadnění práce a zajištění konzistence a správnosti překladů.
+
Terminologická i překladová paměť jsou příkladem funkce/nástroje pro usnadnění práce a zajištění konzistence a správnosti překladů.
  
 
=== Terminologická paměť ===
 
=== Terminologická paměť ===
Terminologická paměť nebo databáze slouží k ukládání běžných pojmů (jednotlivých slov) a jejich překladů, včetně případných doplňujících informací. Vytváří se většinou ručně. Hlavním cílem je udržování konzistence v celém produktu i pokud na něm práci více překladatelů, nebo k zaznamenání přesných překladů odborných nebo specifických termínů a názvů. Nástroje, které tuto funkci podporují, lze obvykle za pomocí klávesové zkratky doplnit překlad známých termínů, a ručně stačí přelžit jenom zbytek věty. Příkladem formátu pro ukládání a sdílení terminologie je [https://en.wikipedia.org/wiki/TermBase_eXchange TBX].
+
Terminologická paměť nebo databáze slouží k ukládání běžných pojmů, jednotlivých slov a jejich překladů, včetně případných doplňujících informací. Vytváří se většinou ručně. Hlavním cílem je udržování konzistence v celém produktu či projektu, zejména pokud na něm pracuje více překladatelů. Konzistence (jednotnosti) se dosahuje zaznamenáním přesných překladů odborných nebo specifických termínů a názvů, s jejich následným využitím při překladech (i tvorbě) textů. Nástroji, které tuto funkci podporují, lze obvykle pomocí klávesové zkratky doplnit překlad známých termínů, a ručně přeložit jen zbytek věty. Příkladem formátu pro ukládání a sdílení terminologie je [https://en.wikipedia.org/wiki/TermBase_eXchange TBX].
  
 
=== Překladová paměť ===
 
=== Překladová paměť ===

Aktuální verze z 27. 4. 2019, 13:19

Terminologická i překladová paměť jsou příkladem funkce/nástroje pro usnadnění práce a zajištění konzistence a správnosti překladů.

Terminologická paměť

Terminologická paměť nebo databáze slouží k ukládání běžných pojmů, jednotlivých slov a jejich překladů, včetně případných doplňujících informací. Vytváří se většinou ručně. Hlavním cílem je udržování konzistence v celém produktu či projektu, zejména pokud na něm pracuje více překladatelů. Konzistence (jednotnosti) se dosahuje zaznamenáním přesných překladů odborných nebo specifických termínů a názvů, s jejich následným využitím při překladech (i tvorbě) textů. Nástroji, které tuto funkci podporují, lze obvykle pomocí klávesové zkratky doplnit překlad známých termínů, a ručně přeložit jen zbytek věty. Příkladem formátu pro ukládání a sdílení terminologie je TBX.

Překladová paměť

Překladová paměť je automaticky generovaná databáze zdrojových a přeložených textů (vět, odstavců, nadpisů, popisků). Může obsahovat i staré texty, které už se v projektu nepoužívají. Používá se k našeptávání možných překladů podle dříve přeložených podobných řetězců, např. na základě jejich Levenshteinovi vzdálenosti. To opět urychluje práci překladatele hlavně v situacích, kdy došlo jen k drobné změně zdrojového textu nebo se tento přesunul do jiného souboru apod. Jako jeden z formátů pro ukládání a sdílení překladové paměti se používá TMX.

Soubory s českou terminologickou a překladovou pamětí některých projektů

Externí odkazy