Kategorie:Návody: Porovnání verzí

Z L10N.cz Wiki
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání
(→‎Pár pravidel pro překlady: Stylistická příručka)
 
Řádek 8: Řádek 8:
 
== Obecné rady ==
 
== Obecné rady ==
  
 +
* Kontaktujte zbytek překladatelského týmu svého projektu a nechte si poradit, kde najít všechny potřebné informace a nástroje.
 
* Používejte [[:Kategorie:Kontrola_pravopisu|korektor překlepů]] a další [[Pomůcky pro překladatele|pomůcky pro překladatele]].
 
* Používejte [[:Kategorie:Kontrola_pravopisu|korektor překlepů]] a další [[Pomůcky pro překladatele|pomůcky pro překladatele]].
* Informace o softwaru, který můžete při překladu používat, najdete v [[:Kategorie:Překladatelský software]].
 
* Kontaktujte zbytek překladatelského týmu a nechte si poradit, kde najít všechny potřebné informace a nástroje.
 
 
* Podívejte se na návody, pravidla a terminologii pro konkrétní projekt.
 
* Podívejte se na návody, pravidla a terminologii pro konkrétní projekt.
* Když si nebudete vědět rady s překladem nějakého slova, podívejte se do [[Překladatelský slovník|slovníku]] a [[Stylistická příručka|stylistické příručky]], nebo napište do [http://lists.l10n.cz/mailman/listinfo/diskuze konference].
+
** Pro doplnění můžete vždy sáhnout po našem [[Překladatelský slovník|překladatelském slovníku]] a [[Stylistická příručka|stylistické příručce]].
** Přečtěte si něco o [[Překladatelská hantýrka|překladatelské hantýrce]].
+
* Když si nebudete vědět rady, napište do naší [http://lists.l10n.cz/mailman/listinfo/diskuze e-mailové konference].
 
* Dejte svůj překlad přečíst někomu dalšímu, nebo alespoň před odesláním překladu počkejte a přečtěte si jej znovu druhý den s čistou hlavou.
 
* Dejte svůj překlad přečíst někomu dalšímu, nebo alespoň před odesláním překladu počkejte a přečtěte si jej znovu druhý den s čistou hlavou.
 
+
* ''BONUS: Přečtěte si něco o [[Překladatelská hantýrka|překladatelské hantýrce]].''
== Pár pravidel pro překlady ==
 
 
 
''TODO: nahradit [[Stylistická příručka|stylistickou příručkou]] v češtině''
 
 
 
* Velké písmeno používejte pouze na počátku položky (''"Global Settings"'' - ''"Globální nastavení"'', nikoliv ''"Globální Nastavení"'').
 
* Slova jako ''"You"'', ''"Yours"'' překládejte jako ''"vy, váš"'' (s malým počátečním písmenem) - pokud se nejedná o situaci popsanou v předchozím bodě. Podrobnosti najdete na [http://www.ujc.cas.cz/poradna/odpo.html#vy stránkách ÚJČ].
 
* Když se přivlastňuje podmětu, nepoužívejte (na rozdíl od angličtiny s ''"your"'') přivlastňovací zájmeno ''"váš"'', ale místo toho zájmeno ''"svůj"''. Např. výrazy jako "přidejte program do vaší nabídky" patří k nejčastějším chybám - správnější je ''"přidejte program do své nabídky"'' nebo ještě lépe ''"přidejte si program do nabídky"''.
 
* Vyhýbejte se použití rodů. Místo věty ''"Pokud si nejste jistý/á, pátrejte v ..."'' použijte raději 2. osobu množného čísla - ''"Pokud si nejste jisti, pátrejte v ..."''.
 
* Používejte správně množné číslo 2. osoby. Uživateli netykáme (''"zadejte"'', nikoliv ''"zadej"'').
 
* Nepersonifikujte počítač. Správný překlad ''"Downloading..."'' není ''"Stahuji..."'', ale ''"Stahování..."'', ''"Stahuje se..."'' nebo ''"Probíhá stahování..."''.
 
* Používejte infinitiv slovesa při překladu názvu činnosti (na tlačítkách apod.). Vyhneme se tak významovým rozdílům oproti rozkazovacímu způsobu. ''"Install"'' bychom tedy přeložili jako ''"Nainstalovat"''.
 
* Používejte správně slovesný vid. Např. u tlačítka ''"Install"'' je nejdůležitější výsledek děje/akce/činnosti, tedy ''"Nainstalovat"''. Podobně u tlačítka ''"Reload"'' - ''"Obnovit"''. ''"Instalovat"'' a ''"Obnovovat"'' by v těchto případech působily zcela nesmyslně.
 
* Nepoužívejte cizí výrazy. Snažte se minimalizovat použití cizích slov, pokud se nejedná o technologickou zkratku (např. RSS), převzatý výraz (např. intranet) či názvy (firem, aplikací atd.).
 
* Dbejte na stavbu vět, nepřekládejte doslovně. Vámi přeložená věta by měla být přirozená a především musí dávat smysl. Obvyklý překlad ''"Are you sure...?"'' nemusíte překládat jako nepřirozené ''"Jste si jisti...?"'', stačí jednoduché ''"Opravdu...?"''. A tak podobně.
 
  
 
== Zajímavé články ==
 
== Zajímavé články ==

Aktuální verze z 6. 1. 2019, 18:34

Jak...

Obecné rady

Zajímavé články

Stránky v kategorii „Návody“

Zobrazuje se 8 stránek z celkového počtu 8 stránek v této kategorii.